search RSS twitter search

10th edition of the Language Resources and Evaluation Conference, 23-28 May 2016, Portorož (Slovenia)

Held under the Honorary Patronage of His Excellency Mr. Borut Pahor, President of the Republic of Slovenia

home contact

LREC2016-Box3.png Conference Venue & Travel
LREC2016-Box5.png Submission
LREC2016-Box4.png Registration
LREC2016-Box2.png Accommodation & Tours

Conference Programme

Share this page!
linkedin
Day 1 | Day 2 | Day 3
Day 1, Wednesday 25 May 2016
Detailed Oral Sessions - Poster Sessions
ScheduleProgrammeChair personRoom
9:30-10:30 Opening Ceremony Europa
10:35-11:05 Introductory Session
  Europa
11:05-11:15
Opening of the HLT Village
 
11:15-11:35 Coffee break  
11:35-13:15 4 Oral & 4 Poster Sessions in Parallel  
  O1 -Machine Translation and Evaluation (1) Bente Maegaard Europa A+B
  O2 Sentiment Analysis and Emotion Recognition Núria Bel Europa C+D
  O3 - Corpora for Language Analysis Stelios Piperidis Emerald 1
  O4 - Spoken Corpus Dialogue Asuncion Moreno Emerald 2
  P01 - Anaphora and Coreference Steve Cassidy Poster Area 1
  P02 – Computer-Aided Language Learning Stephanie Strassel Poster Area 1
  P03 - Evaluation Methodologies (1) Ann Bies
Poster Area 1
  P04 - Information Extraction and Retrieval (1) Diana Maynard Poster Area 1
13:15-14:45 Lunch break  
14:45-16:25 4 Oral & 5 Poster Sessions in Parallel  
  O5 - LR Infrastructures and Architectures Franciska de Jong Europa A+B
  O6 - Multimodality Kristiina Jokinen Europa C+D
  O7 - Multiword Expressions Aline Villavicencio Emerald 1
  O8 - Named Entity Recognition Yuji Matsumoto Emerald 2
  P05 - Machine Translation (1) Martin Volk Poster Area 2
  P06 - Parsing Giuseppe Attardi Poster Area 2
  P07 - Speech Corpora and Databases (1) Carmen GarciaMateo Poster Area 2
  P08 - Summarisation Gerard de Melo Poster Area 2
  P09 - Word Sense Disambiguation (1) Luca Dini
Poster Area 2
16:25-16:45 Coffee break  
16:45-18:05 4 Oral & 4 Poster Sessions in Parallel  
  O9 - Linked Data John McCrae Europa A+B
  O10 - Multilingual Corpora Hitoshi Isahara Europa C+D
  O11 - Lexicons Bolette Pedersen Emerald 1
  O12 - OCR for Historical Text Thierry Declerck Emerald 2
  P10 - Discourse (1) Elena Cabrio Poster Area 1
  P11 - Morphology (1) Éric de la Clergerie Poster Area 1
  P12 - Sentiment Analysis and Opinion Mining (1) German Rigau Poster Area 1
  P13 - Semantics (1) Christian Chiarcos Poster Area 1
18:05-18:10 5-minute break  
18:10-19:10 4 Oral & 5 Poster Sessions in Parallel  
  O13 - Large Projects and Infrastructures Walter Daelemans Europa A+B
  O14 - Document Classification and Text Categorisation Robert Frederking Europa C+D
  O15 - Morphology (1) Tamás Váradi Emerald 1
  O16 - Phonetics and Prosody Dafydd Gibbon Emerald 2
  P14 - Lexical Databases Amália Mendes Poster Area 2
  P15 - Multimodality Carlo Strapparava Poster Area 2
  P16 - Ontologies Elena Montiel Ponsoda Poster Area 2
  P17 - Part of Speech Tagging (1) Krister Linden Poster Area 2
  P18 - Treebanks (1) Béatrice Daille Poster Area 2

 

Day 2, Thursday 26 May 2016
Detailed Oral Sessions - Poster Sessions
ScheduleProgrammeChair personRoom
9:00-9:40 Keynote Speech Joseph Mariani Emerald
  The challenge of conversational machines: from MUSA to Jibo, Roberto Pieraccini  
9:40-9:45 5-minute break  
9:45-11:25 4 Oral & 6 Poster Sessions in Parallel  
  O17 - Language Resource Policies Edouard Geoffrois
Emerald
  O18 - Tweet Corpora and Analysis Bernardo Magnini Europa A+C
  O19 - Dependency Treebanks Simonetta Montemagni Europa B
  O20 - Word Sense Disambiguation Nancy Ide Europa D
  P19 - Discourse (2) Olga Uryupina Poster Area 1
  P20 - Document Classification and Text Categorisation (1) Fabio Tamburini Poster Area 1
  P21 - Evaluation Methodologies (2) António Branco Poster Area 1
  P22 - Information Extraction and Retrieval (2) Robert Gaizauskas Poster Area 1
  P23 - Prosody and Phonology Björn Schuller Poster Area 1
  P24 - Speech Processing (1) Andrew Caines Poster Area 1
11:25-11:45 Coffee break  
11:45-13:05 4 Oral & 5 Poster Sessions in Parallel  
  O21 - Social Media Piek Vossen Emerald
  O22 - Anaphora and Coreference Eva Hajičová Europa A+C
  O23 - Machine Learning and Information Extraction Feiyu Xu Europa B
  O24 - Speech Corpus for Health Eleni Efthimiou Europa D
  P25 - Crowdsourcing Monica Monachini Poster Area 2
  P26 - Emotion Recognition/Generation Saif Mohammad Poster Area 2
  P27 - Machine Translation (2) Aljoscha Burchardt Poster Area 2
  P28 - Multiword Expressions Irina Temnikova Poster Area 2
  P29 - Treebanks (2) Claire Bonial Poster Area 2
13:05-13:10 5-minute break  
13:10-13:30 Slovene Invited Talk Simon Krek  Emerald
 

Slovene and the South Slavic Language Family – the Obligation of Expressing Duality and Other Stories from the South

 
13:30-14:55 Lunch break  
14:55-16:35 4 Oral & 5 Poster Sessions in Parallel  
  O25 - Sentiment Analysis Frédérique Segond Emerald
  O26 - Discourse and Dialogue Mark Liberman Europa A+C
  O27 - Machine Translation and Evaluation (2) Nizar Habash
Europa B
  O28 - Corpus Querying and Crawling Tomaž Erjavec Europa D
  P30 - Linked Data Felix Sasaki Poster Area 1
  P31 - LR Infrastructures and Architectures (1) Yohei Murakami Poster Area 1
  P32 - Large Projects and Infrastructures (1) Zygmunt Vetulani Poster Area 1
  P33 - Morphology (2) Felice dell'Orletta Poster Area 1
  P34 - Semantic Lexicons Kiril Simov Poster Area 1
16:35-16:55 Coffee break  
16:55-18:15 1 Panel, 3 Oral & 5 Poster Sessions in Parallel  
  Panel: International Initiatives from Public Agencies Khalid Choukri & Nicoletta Calzolari Emerald
  O30 - Multimodality, Multimedia and Evaluation Nick Campbell Europa A+C
  O31 Summarisation and Simplification Udo Kruschwitz Europa B
  O32 - Morphology (2) Marko Tadić Europa D
  P35 - Grammar and Syntax Maria Simi Poster Area 2
  P36 - Sentiment Analysis and Opinion Mining (2) Manfred Stede Poster Area 2
  P37 - Parallel and Comparable Corpora Jörg Tiedemann Poster Area 2
  P38 - Social Media Fei Xia Poster Area 2
  P39 - Word Sense Disambiguation (2) Elisabetta Jezek Poster Area 2
18:15-18:20 5-minute break  
18:20-19:20 4 Oral & 4 Poster Sessions in Parallel  
  O33 - Textual Entailment Lucia Specia Emerald
  O34 - Document Classification, Text categorisation and Topic Detection Iryna Gurevych Europa A+C
  O35 - Detecting Information in Medical Domain Dimitrios Kokkinakis Europa B
  O36 - Speech Synthesis Diana Santos Europa D
  P40 - Dialogue (1) Jens Edlund Poster Area 1
  P41 - Language Learning Costanza Navarretta Poster Area 1
  P42 - Less-Resourced Languages Laurette Pretorius Poster Area 1
  P43 - Named Entity Recognition Sara Tonelli Poster Area 1

 

Day 3, Friday 27 May 2016
Detailed Oral Sessions - Poster Sessions
ScheduleProgrammeChair personRoom
9:00-9:40 Keynote Speech Jan Odijk Emerald
  The Language Resource Spectrum: A Perspective from Google, Ryan McDonald  
9:40-9:45 5-minute break  
9:45-11:25 4 Oral & 5 Poster Sessions in Parallel  
  O37 - Robots and Conversational Agents Interaction Claude Barras
Emerald
  O38 - Crowdsourcing Andrejs Vasiļjevs Europa A+C
  O39 - Corpora for Machine Translation Christopher Cieri
Europa B
  O40 - Treebanks and Syntactic and Semantic Analysis Joakim Nivre Europa D
  P44 - Corpus Creation and Querying (1) Cristina Bosco Poster Area 2
  P45 - Evaluation Methodologies (3) Marta Villegas Poster Area 2
  P46 - Information Extraction and Retrieval (3) Aurelie Neveol Poster Area 2
  P47 - Semantic Corpora Eneko Agirre Poster Area 2
  P48 - Speech Processing (2) Denise DiPersio Poster Area 2
11:25-11:45 Coffee break  
11:45-13:25 4 Oral & 4 Poster Sessions in Parallel  
  O41 - Discourse Justus Roux Emerald
  O42 - Twitter-Related Analysis Xavier Tannier Europa A+C
  O43 - Semantics James Pustejovsky Europa B
  O44 - Speech Resources Sophie Rosset Europa D
  P49 - Corpus Creation and Querying (2) Menzo Windhouwer Poster Area 1
  P50 - Document Classification and Text Categorisation (2) Thierry Hamon Poster Area 1
  P51 - Multilingual Corpora Penny Labropoulou Poster Area 1
  P52 - Part of Speech Tagging (2) Piotr Banski Poster Area 1
13:25-14:55 Lunch break  
14:55-16:15 4 Oral & 5 Poster Sessions in Parallel  
  O45 - Lexicons: Wordnet and Framenet Dan Tufiș Europa A+C
  O46 - Digital Humanities Andreas Witt Europa B+D
  O47 - Text Mining and Information Extraction Gregory Grefenstette Emerald 1
  O48 - Corpus Creation and Analysis Paul Rayson Emerald 2
  P53 - Dialogue (2) Thorsten Trippel Poster Area 2
  P54 - LR Infrastructures and Architectures (2) Koiti Hasida Poster Area 2
  P55 - Large Projects and Infrastructures (2) Dieter Van Uytvanck Poster Area 2
  P56 - Semantics (2) Yoshihiko Hayashi Poster Area 2
  P57 - Speech Corpora and Databases (2) Satoshi Nakamura Poster Area 2
16:15-16:45 Coffee break  
16:45-18:30 Antonio Zampolli Prize & Closing Session Nicoletta Calzolari Europa

Important Dates

  • 25 October 2015: Submission of proposals for oral and poster papers
  • 25 October 2015: Submission of proposals for panels, workshops and tutorials
  • 27 November 2015: Notification of acceptance of worksohps and tutorials
  • 1st February 2016: Notification of accepted papers
  • 18th February 2016: Online Registration
  • 17th March 2016: Final Submission Deadline
  • 23-24 May 2016: Pre-conference Workshops & Tutorials
  • 25-26-27 May  2016: Main Conference
  • 28 May 2016: Workshops & Tutorials

Latest Tweets